10.8 C
Скопје

Ние мислиме на Естонците, а тие ја победија Италија

Доста возбудливо е во „балонот“ во Перм каде што се играат квалификациите за пласман на Европското првенство 2022.

Денеска во нашата група „Б“ репрезентацијата на Естонија приреди изненадување совладувајќи ја Италија која го претрпе првиот пораз во квалификацискиот циклус.

Вчера добри три четвртини Македонија водеше рамноправна борба против „аѕурите“, но Естонците покажаа дека и тие имаат голема желба да бидат дел од следниот континентален собир. Дојдоа голем триумф после едно одиграно продолжение со резултат 105:101.

Во првата четвртина Италијанците стекнаа само еден кош позитива (21:20), наредните две ги добија нивните ривали со 23:34 и 22:28, а во еден момент имаа дури 22 коша разлика (46:68).

Но, во последните 10 минути се стопи сета негатива, тимот на Сакети комплет се врати, освојувајќи ја последната делница со 28:12.

Во продолжението од пет минути поснаодливи беа играчите на Тоијала (11:7) и на крајот дојдоа до многу важни бодови.

Македонскиот селектор Александар Тодоров после мечот со Италија изјави дека токму Естонија е нашата шанса за пласман на ЕП, но ваквиот резултат најавува дека задачата ќе ни биде многу тешка.

Сега нашиот пат до ЕП е многу потежок, ќе мораме две победи да оствариме во наредните три меча, една секако против Естонија (со 10 разлика или повеќе, на првиот меч загубивме дома со 72:81) и уште една против Русите или Италијанците, но под услов Естонија да загуби од Русија.

Нашите најдобри кошаркари својот втор меч во Перм ќе го имаат од 15.30 часот против домаќинот Русија.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар