Ница ги затвора баровите и воведува дополнителни мерки поради епидемијата

Францускиот град Ница ќе воведе забрана за собирање на повеќе од 10 лица на јавни места, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија денеска властите на тој град.

Шефот на регионот Приморски Алпи на прес-конференција објави дека баровите ќе бидат затворени од 30 минути после полноќ до шест наутро, а продажбата на алкохол ќе биде забранета по 20 часот.

Исто така, се воведува и забрана за собирање на повеќе од 1.000 луѓе на големи јавни настани, наместо досегашните 5.000.

Вчера во Франција беа регистрирани рекордни 10.593 случаи на коронавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата.

Прочитајте и...  Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ предложи формирање на специјална комисија за борба против пандемијата, но не беше прифатено

Поврзани вести

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Пашинјан: Нема друг излез, освен со оружје в рака да се бориме за правата на ерменскиот народ

Слободен печат

Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Слободен печат

Остави Коментар