14 C
Скопје

Незири: На локални избори албанско-македонските коалиции полесно се постигнуваат

Аналитичарот Џелал Незири оценува дека албанско-македонските коалиции на локалните избори се полесно се постигнуваат, бидејќи, како што вели, тие биле реалност во секој изборен циклус, но не биле јавно објавени.

– Над-етнички коалиции ќе има за Град Скопје, Куманово, Тетово, Гостивар и други мултиетнички градови, каде што една етничка припадност има доминантен процент. Во Скопје, коалицијата СДСМ-ДУИ на изборите во 2017 година го изнесе победникот во прв круг. Во Куманово, Тетово, Охрид и Битола победија кандидати од истите партии, а во Гостивар се случи непријавена коалиција Алијанса-ВМРО-ДПМНЕ, што беше клучно за победата на актуелниот градоначалник. На локални избори албанско-македонските коалиции полесно се постигнуваат, бидејќи, тие биле реалност во секој изборен циклус, но не биле јавно објавени, изјави Незири за „Слободен Печат“.

Прочитајте и...  🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

Поврзани вести

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Слободен печат

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар