20 C
Скопје

Незадоволствата во ДУИ се лични, не програмски

Незадоволствата во Демократската унија за интеграција (ДУИ) се лични, а не програмско, вели Селим Ибраими од Институтот за безбедносни студии и развој во изјава за „Слободен печат“.

– Нема знаци дека ова е војна меѓу генерациите во ДУИ. Едноставно, интересот е за подобри позиции и лични кариери на двете групи кои имаат тенденција да се покажат пред Али Ахмети како фракционист. Всушност, несогласувањата не излегоа од програмски несогласувања, туку едноставно избувнаа во текот на летото, откако Груби се искачи на врвот на политиката, а Меџити започна да обвинува за неуспех на програмата или проектот.

На крајот на краиштата, нема никакво несогласување помеѓу Ахмети и Џафери бидејќи тие попладнето и вечерата ги поминуваат заедно во Зајас. Оваа форма на презентација на партискиот кариеризам е изразена и во другите партии, изјави за „Слободен печат“, Ибраими.

По формирањето на Владата, потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, Муса Џафери, Садула Дураку и градоначалникот на Сарај Блерим Беџети јавно го искажаа незадоволството према формацијата на ДУИ во владиниот кабинет. Меџити, како координатор на пратеничката група, не се појави во Законодавниот дом неколку недели.

Горенаведената група функционери неодамна се состана неколку пати за да даде директна порака за нивното незадоволство, но се чини дека состанокот во саботата го смири незадоволството во ДУИ. Ахмети веќе неколку пати го потврди ставот дека нема да има реконструкција на владиниот кабинет.

Врие во партијата на Али Ахмети: Од пресметките во ДУИ се „дезинтегрира“ Собранието

Ахмети: Сите разлики меѓу нас се надминати

Поврзани вести

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

Слободен печат

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

Остави Коментар