Невреме во САД, еден загинат

Торнадо разурна домови и деловни објекти во густо населениот дел на Далас, каде се пријавени само помали штети, додека при невреме во Арканзас едно лице загина откако паднало дрво врз него.

– Радарите потврдиле дека торнадото вчера го погодило аеродромот Далас Лав Филд – изјави метеорологот на американската Национална метеоролошка служба Џејсон Годвин.

Нема информации за смртни случаи или тешки повреди во Тексас, но портпаролот на пожарникарската спасувачка служба Џејсон Еванс истакна дека три лица се однесени в болница со полесни повреди.

Поради невремето десетици илјади луѓе останале без електрична енергија.

Предупредувањата за торнадо се во сила и денеска во источниот дел на Арканзас, во близина на реката Мисисипи, бидејќи бурата се движи кон исток. Центарот за најава на бури во Норман, Оклахома, наведува дека делови на американските држави Алабама, Луизијана, Мисисипи и Тенеси би можеле да бидат погодени од силно невреме во текот на денот.

Прочитајте и...  Заразени 570 лица од 18 градови во земјава, од утре поригорозни мерки за ограничено движење

Прочитај повеќе

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

МИА Агенција

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Слободен печат

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

МИА Агенција

Неискористениот годишен одмор за вработените во јавниот сектор кои се ослободени од работа се смета за искористен

Слободен печат