Невреме го зафати Сараево, упатено предупредување до граѓаните на БИХ за да се подготват за евентуални поплави

Драматично во Сараево, се излеа реката Железница/ фото: You tube

Силно невреме денеска го зафати Сараево каде сообраќајот е отежнат поради обилните врнежи, а многу улици се под вода.

Дождот предизвика сообраќаен колапс и во Илиџа, каде околу кружниот тек се создаде голема гужва, пренесе Срна.

Агенцијата за водено подрачје на реката Сава упати итно предупредување до правните и физичките лица во Федерацијата Босна и Херцеговина со цел да се подготват за превенција од евентуални поплави кои се очекуваат од денеска до понеделник, 25 септември.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот