Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

За повеќе од три месеци регистрирани 1.065.200 дополнителни лица кои бараат работа.

Франција забележа драстично зголемување на невработеноста, како причина од воведените ограничувања поради борба против коронавирусот.

Во април се регистрирани нови 843.000 невработени во споредба со март, или 22,6 отсто повеќе, јави дописникот на МИА.

Бројот на невработени го достигна своето највисоко ниво од 1996 година, односно над 4,5 милиони. За повеќе од три месеци, во оваа категорија се регистрирани 1.065.200 дополнителни лица кои бараат работа.

Прочитајте и...  Во Малешевијата два активни случаи со ковид-19

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Неделава почнува поставувањето на монтажен амбулантско-поликлинички пулмолошки оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат