Невообичаено: Во услови на криза падна и цената на златото

На денешното тргување унца злато се продаваше по цена од 1.602 долари или за 0,7 отсто поевтино.

Денешното тргување на светските берзи го одбележа еден невообичаен тренд, односно беше забележан пад на цената на златото што не е својствено во услови на криза.

Сепак аналитичарите велат дека до ваквата ситуација дошло поради зголемената понуда и продажба на овој драгоцен метал од страна на инвеститорите поради неизвесноста од тоа колку ќе трае кризата со корона вирусот.

На денешното тргување унца злато се продаваше по цена од 1.602 долари или за 0,7 отсто поевтино.

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Прочитај повеќе

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црнa Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19