Невообичаено: Се истопија две милијарди тони мраз за 24 часа

Вкупното топење мраз во саботата се проценува на две милијарди тони односно два кубни километри леден покривач, јави Си-Ен-Ен.

Иако Гренланд е најголем остров на светот со големи количини мраз, многу невообичаено е толку лед да се истопи во јуни. Сезоната на топење трае од јуни до август, а најголем дел се топи во јули, објави медиумот.

Томас Мот, од универзитетот во Џорџија, кој специјализирал за климата на Гренланд, вели дека ненадејниот скок во топењето на мразот е невообичаен, но не е без преседан.

– Тоа може да се спореди само со она што го видовме во јуни 2012 година, изјави Мот.

Тој потсети дека тоа била рекордна година кога целиот леден покривач на Гренланд бил погоден од извесен степен на топење, за првпат откако се води евиденција.

Прочитајте и...  Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Прочитај повеќе

Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Маријана Митровска

Две лица починаа во Иран, денеска им беше потврден коронавирусот

Слободен печат

Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Слободен печат

Пленковиќ: Ако обвинителот Јелениќ не поднесе оставка, ќе го разрешиме

Слободен печат

Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Слободен печат

МАЖИ СО ПУШКИ И ЖЕНИ СО МАРАМИ ВО БАЗЕН: Политичари под кривичен прогон за расистичка боенка

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 1 =

Прочитај повеќе

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

Слободен печат

Чулев не ја потврдува количината на запленетата дрога во Сарај

Слободен печат

Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Слободен печат

Пратеничката листа на ДУИ во петтата изборна единица ќе ја предводи Џафери?

Слободен печат

Македонските деца имаат релативно светла иднина

Слободен печат

Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

Мими Ш. Петкова