Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Невообичаените дождови и поплави што го погодија африканскиот регион Сахел се уште еден предизвик за локалните власти, покрај недостигот на храна и пандемијата со новиот коронавирус.

Од поплавите во Судан, што се најголеми од 1912 година досега, погодени се 650.000 луѓе, а во надојдената вода загинаа најмалку 114 лица, а повредени се 54. Суданските власти на почетокот од месецот прогласија тримесечна вонредна состојба.

Во Јужен Судан половина милион луѓе беа принудени да ги напутат домовите поради излевање на реката Бел Нил, при што загинаа повеќе од сто луѓе.

Поради надојдените води и свлечиштата во Етиопија околу 217.000 лица ги напуштија домовите. Во земјата од девет погодени се пет региони.

Поплавите предизвикаа хаос и во централниот дел на Мали, а илјадници луѓе ги напуштија домовите во градот Сегу во август.

Прочитајте и...  Ќе се интензивира комуникацијата со Софија за надминување на недоразбирањата

Поради поплавите жителите од 11 села јужниот дел на Чад беа евакуирани, а надојдената вода уништи 15.000 хектари обработлива површина.

Од поплави беше погодена и југозападната држава Кеби во Нигер, каде околу 500.000 хектари обработлива површина беше под вода. Кеби е основен производител на ориз, пченка, пченица, компири.

Обилните дожови и поплавите предизвикаа штета на патиштата, мстовите, домовите, училиштата и болниците во другите делови на Нигер. Во поплавите загинаа најмалу 67 луѓе, а надојдената вода уништи 32.000 домови за околу два месеца и 6.000 хектари посеви.

Прочитајте и...  Во Парагвај пронајдени тела во фаза на распаѓање кои пристигнале во контејнер од Србија (ВИДЕО)

Во Сенегал на 7 септември непрекинато врнеше дожд седум часа. Владата на почетокот на месецот разработи и спроведува план за брзи акции при случај на поплави.

Поврзани вести

Завршува јавниот повик за субвенции за инвертери, досега поднесени 5000 барања

Слободен печат

Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии” за брз проток на работници

Слободен печат

Филипче: Амди Бајрам имаше комплексна здравствена состојба

Слободен печат

Филипче и одговори на опозицијата: Нема да поднесам оставка

Слободен печат

Ќамил Рушити е назначен за координатор на кичевското Муфтиство

Слободен печат

Дачиќ: Немам желба за извршна власт

Слободен печат

Остави Коментар