НЕВЕРОЈАТНО: Левандовски откри зошто не ја освои „Златната топка“! (ФОТО)

Полскиот голгетер (31) од ноември минатата до истиот месец оваа година постигна 62 голови, но тоа не му беше доволно да биде подобро пласиран на конечната листа кандидати за „Златната топка“.

– Што да направам за да можам следната година да бидам подобропласиран? Морам да имам уште подобри бројки. Од причина што доаѓам од Полска свесен сум дека морам да бидам задоволен и со позицијата која ја добив оваа година – рече Левандовски.

Новинарите ширум светот му дадоа на напаѓачот на Баварците вкупно 44 поени.

– Резултатите од гласањето со такво големо гласачко тело секогаш треба да се земаат со резерва. Затоа не очекував повисоко место. Верувам дека тоа што го покажувам оваа сезона, така ќе биде и во наредната. Затоа сум мирен, не сум разочаран. Повторувам, навистина среќен што воопшто сум тука во Париз со одлични фудбалери – додаде полскиот репрезентативец.

Од 2014 година за Баерн има 172 натпревари и 144 голови, за селекцијата на Полска 112 мечеви и 61 погодок.

Прочитајте и...  Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Заврши на второто место на листата најдобри стрелци за сезоната 2018/19 во сите домашни и УЕФА натпреварувања со 40 голови, зад Лионел Меси (51).

Моментно е најдобар стрелец во Бундес лигата со 16 голови во тековната сезона 2019/2020.

ТЕКОВНА СЕЗОНА 2019/2020
Топ 5 европски лиги

„Ла Лига“ (Шпанија) после 15 кола
Карим Бензема (Реал Мадрид) 10 голови

„Серија А“ (Италија) после 14 кола
Чиро Имобиле (Лацио) 17 голови

„Премиер лига“ (Англија) после 14 кола
Џејми Варди (Лестер сити) 13 голови

„Бундес лига“ (Германија) после 13 кола
Роберт Левандовски (Баерн Минхен) 16 голови

„Лига 1“ (Франција) после 15 кола
Муса Дембеле (Лион) 10 голови

Прочитај повеќе

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат