Неверојатниот гол на деценијата му донесе нов прекар, Соналдо (ВИДЕО)

Екипата на Тотенхем со 5:0 го декласира Барнли, а натпреварот го одбележа неверојатниот гол на Хјонг Мин Сон кој е вистинско ремек дело, нешто невидено од времето на Бразилецот Роналдо и на Марадона.

Сон ја прими топката кај својот шеснаесетник и со фантастична контрола на топката и брзина успеа да помине неколку фудбалери на Барнли за на крајот да зголеми на 3:0 што предизвика делириум кај навивачите.

– И пред да го постигне овој гол, мојоит син Сон го нарекува Соналдо Назарио. Во саботата беше токму Соналдо Назарио. Прво што ми падна на ум е голот кој имав чест да го видам во живо бидејќи седев покрај Боби Робсон и гледав како Роналдо ја добива топката во својата половина и потоа се впушта во спринг и дава неверојатен гол, идентичен каков што сега постигна Сон – е воодушевен Мурињо од својот фудбалер.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!


Освен со голот на Роналдо, ова ремек дело на Сон е речиси идентично и на голот на Диего Марадона на СП 1986 година кога Аргентинецот „нанижа“ дури шест репрезентативци на Англија пред да го совлада Питер Шилтон.

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ неочекувано слета во Сараево, ќе ги посети познатите босански пирамиди

Слободен печат

Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Слободен печат

Убиен братот на фудбалер на Тотенхем

Слободен печат

Поништена суспензијата: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

ТУРЦИЈА: Претседател на фудбалски клуб изнајми кран за да гледа натпревар (ФОТО)

Слободен печат

Златан откри како дојде во Милан: Сопругата мислеше дека е луд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Радосна вест за навивачите на Ливерпул, Клоп останува на клупата уште четири години

Слободен печат

Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Слободен печат

Конте ги налути челниците на Интер кои размислуваат за негова смена, наследникот би ги чинел 150 милиони евра

Слободен печат

Дембеле го одби Манчестер јунајтед

Слободен печат

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат