Неверојатна трка за ЛШ, Интер понижен на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Претходно Милан на домашен терен со 2:0 беше подобар од Фросиноне и благодарение на вечерашните резултати остана во битка за една од позициите кои водат во групите од Лигата на шампионите.

На стадионот „Сан Паоло“ во Неапол водеа домаќините по првото полувреме со голот на Зиелински во 16. минута од средбата.

„Неро-аѕурите“ во вториот дел беа дотолчени од Мертенс и Руиз кој двапати се запиша во листата на стрелците, единствено го ублажија својот деветти пораз преку Икарди кој беше прецизен од пенал.

EPA-EFE

На вториот меч во Торино, гостите од Аталанта водеа благодарение на погодокот на словенечкиот интернационалец Иличиќ во 33. минута.

„Старата дама“ успеа да извлече бод во 80. минута кога во мрежата на Голини стрелаше Манџукиќ по додавањето на Квадрадо. Во самиот финиш црвен картон поради груб прекршок во домашниот состав доби Бернардески.

Прочитајте и...  На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Претпоследното 37. коло ќе се комплетира в понеделник со дуелот во Рим меѓу екипите на Лацио и Болоња.

Јувентус и Наполи се сигурни учесници наредната сезона во Лигата на шампионите, но затоа Аталанта и Интер кои имаат по 66 бодови, Милан (65) на петтото место и шестопласираната Рома (63) во последното коло ќе бијат битка до самиот крај за настап во најсилното европско натпреварување.

Серија А, 37. коло

Недела, резултати –

Киево-Сампдорија 0:0
Емполи-Торино 4:1
Парма-Фиорентина 1:0
Милан-Фросиноне 2:0
Јувентус-Аталанта 1:1
Наполи-Интер 4:1

Табела:

1.Јувентус 90 бодови
2.Наполи 79
3.Аталанта 66
4.Интер 66
5.Милан 65
6.Рома 63

Прочитај повеќе

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Слободен печат

Велкоски и соиграчите ја славеа титулата на улиците на Сараево! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Слободен печат