НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Кралското семејство на Саудиска Арабија е подготвено да понуди неверојатни 400 милиони фунти за организација на боксерски спектакл помеѓу Ентоан Џошуа и Тајсон Фјури.

Принцот Халида доби задача од престолонаследникот Мохамед бин Салман во Саудиска Арабија да го донесе најголемиот боксерски спектакл, не прашувајќи за цена.

Откако Халид бин Салман во Саудиска Арабија успеа да организаира неколку големи фудбалски натпревари, вклучувајќи ги и италијанскиот и шпанскиот Суперкуп, но и бокс мечот помеѓу Џошуа и Ентони Руиз, сега се подготвува понуда која е премногу тешко да се одбие.

– Добиваме многу понуди и можно е следниот меч на Фјури да го има со Џошуа и тоа во Лондон, но не е исклучено борбата да се одржи и на друго место. Тајсон ја сака таа борба, но не сум сигурен дека и Џошуа е заинтересиран – изјави Френк Ворен, промотерот на Тајсон Фјури кој изминатиот викенд го нокаутира Ентони Џошуа.

Прочитајте и...  Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Како што пренесуваат англиските медиуми, оваа понуда од кралското семејство е најголема и тешко е дека некој би можел да и конкурира.

Сепак, за да се одржи овој спектакл Фјури мора да победи во реваншот со Дионтеј Вајлдер, кој во договорот има клаузула во наредните 30 дена да побара реванш.

Евентуалниот боксерски спектакл помеѓу Џошуа и Фјури би можел да се одржи кон крајот на годината, во ноември или декември.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат