8 C
Скопје

Неверојатен случај во Франција: Човек умрел бидејќи испил премногу вода?

Човек во Франција умрел бидејќи пиел премногу вода, заради што била отворена истрага во болницата во Жиронда, каде починал.

Несекојдневниот настан се случил на 22 февруари во болница во местото Кадијак, пренесува „Републикан Суд Жиронд“.

Се сомнева дека станува збор за потоманија, состојба во која лицето има претерана потреба да пие.

Полицијата отворила истрага за случајот, а побарана е и обдукција на починатиот.

Потоманија е патолошко невролошко заболување, каде е оштетен мозочниот центар кој ја регулира жедта. Притоа може да дојде до труење на организмот кај лицата кои пијат повеќе од 10 литри вода дневно, наведува Фигаро.

Прочитајте и...  Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар