НЕВЕРОЈАТЕН СЛУЧАЈ ВО БЕЛГИЈА: Сопственик ја зарази мачката со коронавирус!

Во Белгија е пријавен прв случај на мачка заболена од коронавирус, која била заразена од страна на својот сопственик, позитивен на Ковид 19.

Експерти нагласуваат дека оваа болест не се пренесува од животни на луѓе и дека животните не се преносители.

Еден ветеринарски факултет во Белгија го пријавил ова како прв случај на инфекција на мачка од страна на сопственик позитивен на вирусот.

Во соопштението се додава дека мачката добила дијареја и се соочувала со респираторни проблеми, една недела откако сопственикот ги развил првите симптоми на болеста.

Од белгискиот Кризен центар велат дека е во прашање прв изолиран случај, кој може да се објасни со близок контакт на домашното животно и сопственикот и пренос на вирусот од човек на животно, а не обратно.

Прочитајте и...  Беше прогласена за најубаво девојче во светот, а денес изгледа навистина неверојатно (ФОТО)

„Мачката во овој случај е жртва на инфекцијата. Во принцип оваа болест не се пренесува од животни на луѓе“, стои во соопштението на Кризниот центар.

Прочитај повеќе

„Ник би сакал ова да биде славење“: Вдовицата на актерот Кордеро кој почина од коронавирусот со емотивна порака

Слободен печат

Беше прогласена за најубаво девојче во светот, а денес изгледа навистина неверојатно (ФОТО)

Слободен печат

Неразбрана од општеството, била среќна кога нашла луѓе подеднакво несреќни како неа, од 29 години велела дека е вдовица, а се смета за најталентирана глумица на сите времиња

Слободен печат

Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатна сцена пред Собранието во Белград: Девојки се разголиле и направиле хаос во фонтаната (ВИДЕО)

Слободен печат

Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Слободен печат

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат