Неверојатен рекорд во Токио, Австралијката Мекион освои седум медали

Фото: EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Испишана е историја на Летните олимписки игри во Токио, поточно во пливањето во кое прва ѕвезда е Ема Мекион од Австралија.

Австралиската пливачка го освои и седмиот медал во јапонскиот град, и таа е само втората жена со седум медали на едни Игри, односно го израмни рекордот на Марија Гороховскаја од 1952 година.

Во исто време, таа е рекордер во женска конкуренција со 11 медали на Игрите, и таа е најуспешната австралиска атлетичарка на Игрите.

Направена е дури и една интересна статистика, самата пливачка би била 18 во конкуренција на сите земји.

27-годишната Австралијка освои едно злато во Рио де Жанеиро, има четири злата во Токио, и три бронзени медали, а во Лондон во 2012 година не освои медал.

На овие Олимписки игри, таа освои златни медали во трките на 50 метри слободен стил (олимписки рекорд), 100 метри слободен стил (олимписки рекорд), 4 × 100 метри слободен стил и на 4 × 100 метри штафета, додека освои бронза на 100 метри пеперутка, 4 × 200 метри слободен стил и 4 × 100 метри мешано.

Рекордот на Мајкл Фелпс, кој достигна дури осум злата во Пекинг во 2008 година, остана недопирлив. Сигурно ќе биде недопирлив уште долго време со 28 медали, 23 се златни, има три сребрени и два бронзени медали.

Видео на денот