Неверојатен подвиг: Италијански лекари отстраниле тумор на пациент заболен со коронавирус

Лекарите од одделот за реанимација во болницата во Торино извршиле досега неизведена операција на пациент заразен со коронавирус.

Млад човек, заразен со Ковид-19, побарал итна помош поради акутна респираторна слабост, пренесува весникот „Ла Стампа”. Поради неговата сериозна состојба, тој веднаш бил испратен во болницата „Џовани Боско” во Торино. Лекарите решиле итно да го интубираат, но со медицинските тестови откриле дека човекот имал околу 2 см тумор на душникот, што всушност му го блокирало дишењето.

Пациентот итно бил пренесен во друга болница, каде што лекарскиот тим извршил бронхоскопија и го отстранил туморот. Весникот потенцира дека ваква операција на пациент со коронавирус се прави по прв пат, која била дополнително компликувана заради неопходноста да се спречи ширењето на инфекцијата. Операцијата беше успешна.

Прочитајте и...  Претседателот на САД го одбележа Денот на сеќавањето

Во Италија досега се заболени над 105.000 заразени, од кои 15 илјади се излекувани, а 12.428 починаа. Според италијанскиот Институт за здравство со коронавирус се заразени 8.358 медицински работници, од кои 63 починаа.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат