Нетфликс обвинет за промовирање на педофилија, режисерката прашува: Како да го решиме проблемот ако не го гледаме?

Откако половина милион луѓе потпишаа петиција за отстранување на плакатот за филмот „Mignonnes//Cuties“ (Мињончиња/Слатки девојчиња) бидејќи, како што наведоа, поттикнува педофилија, Нетфликс, во чија продукција е филмот, го повлече плакатот и јавно се извини:

„Многу ни е жал поради неприкладната содржина што ја користевме за промоција на филмот „Mignonnes//Cuties“. Тоа не е во ред, ниту адекватно го претставува ова француско остварување кое доби награда на фестивалот Санденс. Ја променивме сликата и описот на филмот“, соопштија од Нетфликс на Твитер.

Нетфликс се извини поради спорниот постер/Profimedia

Филмот зборува за 11-годишно девојче кое се придружува на танцова група, а според зборовите на режисерката Мајмуна Дукура, нејзината идеја била да укаже токму на проблемот на претераната сексуализација на девојчињата.

Прочитајте и...  Сузана Турунџиева: Кога може Атиџе, можам и јас!

Најавата на филмот моментално предизвика гнев на заедницата на социјалните мрежи и за првите 24 часа по објавувањето на плакатот, 25.000 луѓе веќе ја потпишаа петицијата за веднаш да се повлече плакатот. Во петицијата се наведува дека најавата „го сексуализира 11-годишното девојче поради визуелно уживање на педофилите“.

Но режисерката на филмот вели дека токму во тоа е поентата на остварувањето.

Оваа приказна треба да го расветли тоа како социјалните мрежи ги тераат девојчињата да ги имитираат сексуалните експресии што ги гледаат, и дека дури и не сфаќаат што е нивното вистинско значење ниту кои сѐ опасности демнат од тоа. Денес, колку што е посекси и колку што е повеќе објект, жената добива поголема популарност на социјалните мрежи. Кога имате 11 години, не го разбирате во целост овој механизам, но го имитирате бидејќи сметате дека таквиот механизам ќе ви донесе слични резултати. Мислам дека тоа е тема за која јавно треба да се зборува“, рече Дукура.

Прочитајте и...  Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Погледнете го трејлерот за филмот.

Прочитај повеќе

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат

Последни подготовки пред стартот на онлајн учењето

Слободен печат

Продолжува судењето за Тарегет-Тврдина со сведочење на новинари

Слободен печат

Одлуките на претседателот за вонредната состојба денеска пред пратениците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Првата меѓувладина конференција се очекува до крајот на година, билатералната соработка во преден план

Слободен печат

Нови 112 заболени, Шахпаска порача: Има места во градинките

Слободен печат

Променливо облачно време, температурата до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат