Несудениот македонски репрезентативец ја „прегази“ Џенова на Пандев! (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Несудениот македонски репрезентативец ја „прегази“ Џенова на Пандев! (ВИДЕО)

За Џенова стартер беше нашиот напаѓач Горан Пандев кој воедно и ја носеше капитенската лента...

Се одигра уште еден натпревар од осмото коло во најсилната италијанска фудбалска лига, на домашен терен составот на Парма со 5:1 славеше против Џенова.

Еден од најзаслужните за триумфот на домаќините на стадионот „Енио Тардини“ беше Дејан Кулушевски кој на репрезентативен план одлучи да игра за Шведска, а тоа го потврди и македонскиот селектор Игор Ангеловски.

На денешниот меч Кулушевски (19) кој го одигра целиот меч и блескаше со еден погодок и две асистенции, најпрвин во 38 минута асистираше до Кучка за водство од 1:0.

Потоа, во 50 минута асистираше и до Корнелиус за 4:0, а во 79 минута се запиша и во листата на стрелците за поставување на конечниот епилог.

На спротивната страна за Џенова стартер беше Горан Пандев кој ја имаше капитенската лента, а беше заменет на почетокот од второто полувреме од Пинамонти кој во 52 минута го реализираше единствениот гол за гостите.

На табелата Парма после четвртиот триумф е на осмата позиција со 12 бодови, 10 помалку зад лидерот Јувентус, а Џенова после третиот пораз во низа се наоша во опасната зона за испаѓање со пет бода.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.