Несторовски дебитираше за Удинезе, помогна за гол против Дортмунд (ВИДЕО)

Udinese Calcio

Несторовски кој ќе го носи бројот 30 на дресот настапи од 72 минута како замена за Пусето и дефинитивно не разочара и покажа зошто би имал клучна улога кај тренерот Тудор.

На денешниот контролен дуел Удинезе убедливо беше поразен од Борусија Дортмунд со резултат 4:1. Главниот судија нешто порано поради силниот дожд кој го направи теренот во Австрија многу тежок за сите играчи.

„Милионерите“ се покажаа како пресилни за калчолигашот, се беше решено уште во првото полувреме. Стрелаа Т. Азар во шестата минута, Геце од пенал во 19 минута, Вајгл во 28 минута, а непосредно пред паузата во листата на стрелците се запиша и Бранд.

При негатива од 4:0, во 72 минута во игра влезе нашиот играч Несторовски, ја искористи минутажа и непосредно пред шеснаесетникот на Германците беше фаулиран.

Ваквата убава шанса беше искористена од страна на Мандрагора кој со еден прекрасен слободен удар го матираше голманот Бурки.