Несрин Таир: Потребни се 115 милиони денари за турскиот театар, во спротивно зградата ќе пропадне

Изградбата била прекината откако се утврдило дека се потрошени повеќе пари отколку планираното и биле направени повеќе анекс договори.

Прво за што се заинтересирав кога ме назначија за в.д. директор беше да се вратат долговите и се заинтересирав околу состојбата со зградата на Турски театар, рече во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“, Несрин Таир, актерка и в.д. директорка на театарот.

Изградбата била прекината откако се утврдило дека се потрошени повеќе пари отколку планираното и биле направени повеќе анекс договори.

-Новиот објект на Турски театар шест години е карабина, Театарот се наоѓа во близина на Железничката станица во Скопје, почна да се гради во 2014 година. Театарот треба да има осум нивоа. Планирани се две сцени, малата со капацитет од 150 седишта, и голема со 300 седишта. Во рамки на театарот треба да има и галерија, културно-информативен центар и мултимедијална сала. Автор на идејното решение е архитектот Виктор Михајлов. Потребни се околу 115 милиони денари за фасада и за покрив на зградата, во спротивно тој објект што е досега изграден ќе пропадне- рече Таир во „Утрински брифинг“.

Прочитајте и...  Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Во годината кога Турскиот театар одбележува 70 годишнина од постоењето, Министерството за култура одобрило средства за четири премиери, кои ќе ги режираат Владимир Милчин, Бесфорт Идризи, Драгана Милошевска и Синиша Евтимов.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат