Несреќа во Тексас, двајца мртви и седум повредени при истекување на хемикалија

Две лица загинаа во инцидент со истекување на хемикалија во фабрика во градот Ла Порт, Тексас, што се случи синоќа, соопштија официјалните лица на една компанија.

Инцидентот се случил околу 19,35 часот по локално време, а имало истекување на оцетна киселина во фабриката „Лиондел Базел“ во хемискиот комплекс во Ла Порто, изјави портпаролката на таа компанија, Шевалие Греј, а пренесува агенцијата АП.

Службите за итни случаи од Ла Порте излегоа на местото веднаш по инцидентот.

Портпаролката изјави дека две лица загинаа, а четворица се здобиле со изгореници.

Маршалот Харис пожар Харис Лори Кристенсен потврди уште најмалку три повреди за време на прес -конференцијата одржана синоќа.

Тој изјави дека две лица се пренесени во болница, а за преостанатите пет се згрижени на самото место. Десетици луѓе се под надзор за симптоми кои можат да вклучуваат отежнато дишење и голтање или изгореници на кожата.

Видео на денот