НЕСРЕЌА ВО СУДАН: Најмалку 15 загинати по експлозија во фабрика во Картум

Во експлозија во фабрика за плочки во главниот град на Судан, Картум, животот го загубија најмалку 15 лица, соопшти Синдикатот на судански лекари.

Синдикатот наведува дека во несреќата има уште десетина повредени лица, а неколку од нив се наоѓаат во критична состојба.

На поврдените во локалните болници им е укажана прва помош, најмногу од изгорениците, со кои се здобиле во експлозијата.

Во последните месеци во оваа земја се случија повеќе индустриски инциденти, што под знак прашање го става почитувањето на здравствените и безбедносните прописи.

Прочитајте и...  Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Прочитај повеќе

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

МИА Агенција

Заев: Се изгоревме со поддршката на некои кандидати на ДУИ

Слободен печат

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

Слободен печат

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат