Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Дваесет и три лица, вклучително и деца, загинаа кога камион-цистерна со нафта се преврте и експлодира во близина на автобуска станица во централна Нигерија, соопштија денеска тамошната Служба за итни случаи.

Меѓу жртвите има и вработени и студенти на државниот политехнички универзитет во централниот град Локоџи, лоциран во близина на местото на несреќата, соопшти федералната агенција за безбедност на патиштата.

Меѓу настраданите има и петчлено семејство и деца на училишна возраст. Засега не е позната причината за несреќата. Пожарот по експлозијата зафати уште девет возила.

Во јуни во 2018 година, 11 лица во загубија животот загинаа, а 54 возила се запалија кога се преврте цистерна со нафта во Лагос.

Прочитајте и...  Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт „Роберт Кох“

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар