„Нешенл џиографик“ ги избра најубавите фотографии за 2019 (ГАЛЕРИЈА)

За конкурсот на „Нешенл џиографик“ пристигнале повеќе од илјада фотографии, која од која поубава, па затоа и воопшто не било лесно да се донесе одлуката за победници во категориите „градови“, „луѓе“ и „природа“.

На последниот фото-конкурс учество земале фотографи од повеќе од 150 држави. Победникот Вејмин Чу ја освоил главната награда вредна 7.500 американски долари.

Сите фотографии кои учествуваа во конкурсот се достапни тука, а во продолжение е изборот на оние со најмногу гласови:

„Гренландска зима“ (Weimin Chu/Your Shot/Naitonal Geographic) - прво место во категорија „Градови“ и освоено гран-при„Во време на авијација“ (Jassen Todorov/Your Shot/National Geographic) - второ место во категорија „Градови“„Улиците на Дака“ (Sandipani Chattopadhyay/Your Shot/National Geographic) - трето место во категорија „Градови“„Нежни очи“ (Tamara Blazquez Haik/Your Shot/National Geographic) - прво место во категорија „Природа“„Следејќи ја светлината“ (Juhnui Fang/Your Shot/National Geographic) - избор на публиката во категорија „Градови“„Реката Колорадо“ (Stas Bartnikas/Your Shot/National Geographic) - избор на публиката во категорија „Природа“„Претстава“ (Huaifeng Li/Your Shot/National Geographic) - прво место во категорија „Луѓе“„Дневна рутина“ (Yoshiki Fujiwara/Your Shot/National Geographic) - второ место во категорија „Луѓе“„Коњи“ (Jose Antonio Zamora/Your Shot/National Geographic) - трето место во категорија „Луѓе“„Како да го тренирате својот змеј“ (Leo Kwok/Your Shot/National Geographic) - избор на публиката во категорија „Луѓе“
Прочитајте и...  Нашата пејачка Елена Миленковска и српскиот пејач Гуте станаа родители: Во Белград се роди Максим! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Нашата пејачка Елена Миленковска и српскиот пејач Гуте станаа родители: Во Белград се роди Максим! (ФОТО)

Васко Спасоски

Интервју со петте жени кои придонесоа успешно да се трансплантира првото срце во Македонија

Јасмина Кантарџиева Димков

Пејачката Камила Кабељо проговори за болеста: Ми го одзема животот и ме направи да бидам нешто што не сум!

Слободен Печат

Меган Маркл прозборе за бруталното убиство на Џорџ Флојд: Сфатив дека единствено погрешно е ако не кажам ништо (ВИДЕО)

Слободен печат

Научниците открија каде се наоѓа најчистиот воздух во светот: Патот до него не е воопшто лесен!

Слободен Печат

Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната мис бара развод од полицаецот што го уби Џорџ Флојд

Слободен печат

Интервју со д-р Елена Арсова: Долготрајниот стрес од пандемијата доведува до опаѓање на косата

Кристина Апостолова

Дневен хороскоп за 4 јуни: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба, без разлика колку и да се трудите

Слободен печат

Виц на денот – Пари

Слободен печат

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат