Нерасчистените сметки на балканските мафијаши во Јоханесбург причина за најновата ликвидација во ЈАР?

Откако во Јужна Африка беше убиен Горан Релиќ Трта (50), уште еден Србин со богато криминално минато, мотивите за ликвидацијата се уште се нејасни. Додека едни тврдат дека се работи за нерасчистени сметки во криминалниот бизнис со бугарската мафија во Јужноафриканската Република (ЈАР), некои медиуми пренесуваат дека е ликвидиран од припадници на банда кои не сакале да платат за поправка на автомобил во неговиот автомеханичарски сервис, пишува српски „Блиц“.

Според пишувањата на медиумите, Горан Релиќ е ликвидиран во едно предградие на Јоханесбург во неговиот автомеханичарски сервис, кога група на мажи влетала на локацијата и пукала во негова насока. Надлежните не можеа никого да идентификуваатна снимката, бидејќи Релиќ во Африка имал друг идентитет кој го правдал со фалсификувани документи и значајно го промени личниот изглед.

Прочитајте и...  Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Меѓутоа, извор на „Вечерњe новости“ потврди дека станува збор за српскиот криминалец за кого беше распишана црвена потерница на Интерпол поради учество во убиството на сопственик на менувачница во белградската населба Земун во 2009 година.

Краците на истрагата на убиството на Релиќ сега упатуваат кон неколку различни правци. Познато е дека Релиќ во околината на Јоханесбург отвори сервис за поправање на автомобили и така заработувал, и наводно не се бавел со криминал.

Па така, една од теориите се заснова на тезата дека до пресметката дошло бидејќи група на мажи не сакала да ја плати услугата која им ја дал Релиќ во својот сервис.

Од друга страна, одредени белградски медиуми пренесоа дека ова убиство е само едно во низата на ликвидации зад кои стои судирот на српските и бугарските банди, кои главно во Африка работат со трговија на дрога.

Прочитајте и...  Ахмети: Гоце Делчев држел говори пред Албанците со кече на главата, со него соработувале албански патриоти

Неименуван извор на „Курир“ раскажа дека не се исклучува можноста бугарска криминална група да ја има нарачано ликвидацијата на Релиќ преку локални бандити, за да го сокријат сопствениот траг.

– Врската на Релиќ со српската мафија во ЈАР не може лесно да се искучи, имајќи во вредвид дека тој уште пред 10 години најде прибежиште во оваа земја, бегајќи од делото за кое беше обвинет во Србија – објаснува неименуваниот соговорник на српскиот весник.

До крвава војна на овие групи дојде во 2017 година со ранувањето на Иван Ѓорѓевиќ Жуќе (59), бидејќи бугарските криминалци наводно го овиниле неговиот најблизок соработник за кражба на 20 килограми кокаин. По неколку дена, убиен е лидерот на бугарската мафија со неговата сопруга.

Прочитајте и...  Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Две години подоцна, Ѓорѓевиќ не ја избегна смртта, и бругатлно беше ликвидиран во луксузниот комплекс во кој живееше.

Прочитај повеќе

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат

МФ изработи прирачник „Купувам домашно” со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Слободен печат