18.8 C
Скопје

Непознат маж поставил експлозив во станбената зграда на поранешен полицаец од Нови Сад

Се претпоставува дека бомбата била наменета за поранешниот полицаец Далибор Богдановиќ-Бока.

Припадници на новосадската полиција трагаат по маж за кој се верува дека поставил, а потоа ја отстранил експлозивната направа во зградата на улицата Илија Бирчанин во Нови Сад (Србија).

Се претпоставува дека бомбата била наменета за поранешниот полицаец Далибор Богдановиќ-Бока.

Првичните претпоставки на полицијата се дека засега непознатиот маж го ставил експлозивот во ранецот и го однел од зградата.

Потоа ранецот му го дал на неговиот соучесник Ѓорѓе М. (27), кој се обидел да избега, но бил уапсен од полицијата недалеку од зградата каде живеел поранешниот полицаец.

Поврзани вести

Прилепчанецот Ајровски доби притвор откако во камионот што го управувал беа откриени 324 килограми кокаин

МИА Агенција

Изгоре камион кај Струмица

Слободен печат

Битолчанец осомничен за недозволена трговија со дрога

100 санкции за непрописно вградени „фолии” и светлосни и звучни уреди во возила

Слободен печат

Во Тетово апел до граѓаните да се воздржат од пукање на свадби

Слободен печат

Беровчанец ја злоупотребил службената положба и оштетил фирма за 360.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар