Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Уште од мали нозе дознава дека „белиот спорт“ е неговата судбина. Не размислуваше многу, веднаш истрча надвор да игра тенис…

Српскиот „Телеграф“ ексклузивно објави никогаш видени снимки од моментно најдобриот тенисер на светот.

Имаше само четири години, прво не беше расположен за караоке, но следуваше изнедување, Новак Ѓоковиќ во јуни 1991 година го добива првиот рекет во животот, ведна почнаа да пее, да се радува поради огромниот подарок.

Среќата на младиот Ноле е неопислива, уште од мали нозе дознава дека „белиот спорт“ е неговата судбина. Не размислуваше многу, веднаш истрча надвор да игра тенис…

Уште тогаш ја покажуваше решеноста која после многу години го донесе на светскиот трон. Ја задржа љубовта кон играта која ја имаше и кога го имаше првиот тренинг.

Хаха, добро е да ги погледнеме почетоците … да се потсетиме како започна сето тоа. Бев многу среќен што го добив мојот прв рекет, погледнете го моето лице – напиша Ѓоковиќ на Инстаграм.

Прочитајте и...  Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Прочитај повеќе

Лорис за инцидентот со Сон: Тоа што се случи е дел од фудбалот!

Слободен печат

Следниот турнир на Ѓоковиќ ќе биде „Ролан Гарос“!?

Слободен печат

Седлоски меѓу кандидатите за тренер на Динамо Загреб

Слободен печат

Желбата на Барса: Истекува клаузулата на Мартинез

Слободен печат

Мурињо ја забележа 200 победа во Премиер лигата

Слободен печат

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат