НЕОМ: Саудискиот „мега-град“ во кој ќе има летечки такси-возила и вештачки облаци

Саудиска Арабија гради футуристички „мега-град“, кој ќе биде 33 пати поголем од американската метропола Њујорк. Градот во пустината ќе „никне“ од нула, а официјалните лица проектот го опишуваат како „најамбициозниот проект во светот“.

Градот наречен Неом, кој ќе биде позициониран на брегот на Црвеното Море во северозападната саудиска провинција Табук планирано е да биде завршен во 2025 година, според информациите кои за „Блумберг“ ги дал саудискиот принц Мохамед бин Салман.

Новата светска метропола ќе се простира на речиси 25.000 квадратни километри, и ќе го чини Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија најмалку 500 милијарди долари, заедно со многу милиони странски инвестиции доколку се во можност да ги привлечат инвеститорите.

Неом е дел од „Визија 2030“: амбициозен план за револуционизирање на саудиското општество, намалување на зависноста од нафтата и трансформација на земјата во технолошки центар.

Прочитајте и...  Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Во јануари 2019 година, Саудиска Арабија создаде компанија, исто така наречена Неом, за да биде движечката сила зад комплетирање на проектот.

Според пишиувањата на „Бизнис инсајдер“, новиот град на Саудијците би имал најнова технологија за создавање на вештачки облаци кои ќе произведуваат дожд, поради фактот што во пустината каде што ќе биде градот природно нема многу врнежи.

Неом наводно ќе го има и „најнапредниот образовен систем на планетата“, каде часовите ќе ги предаваат холографски професори, велат официјалните лица.

Уште една од футуристичките идеи за новиот град е креирање на парк со роботизирани диносауруси, а ноќе Неом ќе биде осветлуван од огромна вештачка Месечина. Дополнително, брегот на Црвеното Море ќе биде посипан со специјален песок кој ќе свети во ноќните часови.

Прочитајте и...  Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија

Првата фаза за комплетирање на „мега-градот“ во кој жителите ќе користат летечки такси возила сега е комплетирана. Аеродромот е речиси завршен и веќе е официјално регистриран.

Саудиската влада веќе започна со промоција на проектот, во обид да привлече инвестиции и медиумски интерес во јавноста.

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат