Неодолива и на високи температури: Баклава со афион

Состојки:

400 грама кори за баклава
300 грама шеќер (или 200 грама мед)
300 грама семе од афион
2 јајца
500 милилитри млеко
1 кисела павлака
масло за јадење по потреба

Подготовка:

Загрејте ја потребната количина млеко и во него додајте ги афионот и шеќерот или медот и сите состојки убаво измешајте ги.

Во тава за печење ставете една кора и испрскајте ја со малку масло за јадење. Потоа врз неа ставете ја и втората кора и повторно ставете малку масло за јадење. Врз целата површина на корите, ставете од смесата со афион. Врз филот ставете една врз друга уште две кори, а потоа повторно ставете од филот со авион. Постапката повторувајте ја додека имате кори и фил од афион.

Прочитајте и...  Провокативниот албум на Мадона кој постави историски рекорди! (ФОТО)

Кога баклавата ќе биде наредена, исечете ја на парчиња по ваша желба.

Во посебен сад изматете ги јајцата, млекото и павлаката. Со вака подготвената смеса, прелијте ја баклавата. Десертот, печете го во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу 45 минути.

Прочитај повеќе

Разговор со Маргарита Арсова, координатор на „Синедејс“: „Филм на секое платно“ ги оживува старите заборавени кинолокации во Скопје

Јасмина Кантарџиева Димков

Водич за зимница: Стари рецепти од нашите баби за најдобри домати, пиперки и кисели краставички

Слободен Печат

Пријателките од „Пријатели“ на доделувањето на „Еми“: Цимерки сме од 1994 година!

Слободен печат

Марк Ентони изнесе непознат детаљ за Џенифер Лопез: Таа сакаше да се прикрадува и да ги прислушува своите вработени

Слободен Печат

Дали може симптомите на ковид-19 да се појават и веднаш да исчезнат?

Слободен печат

Што кога на децата им е досадно? Еве неколку предлози

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум знаци на усните што ја откриваат здравствената состојба – од дијабетес до болести на црниот дроб

Слободен печат

Дневен хороскоп за 22 септември: Верувајте во себе и покажете им на сите дека знаете што сакате

Слободен печат

Виц на денот: Корона

Слободен печат

Избран е најдобриот филмски лик на сите времиња: Неговиот широк спектар на емоции, ги освои срцата на гледачите!

Слободен Печат

Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Слободен Печат

Шест месечно момче скија на вода: Го сруши светскиот рекорд, но родителите се здобија со огромен број критики! (ВИДЕО)

Слободен Печат