15 C
Скопје

Неодолив колач со крушки и бадеми во кој ќе ужива целото семејство

Изненадете ги вашите најблиски со овој извонреден колач со крушки и бадеми.

СОСТОЈКИ:

  • 150 г путер
  • 120 г шеќер
  • 2 јајца
  • 120 г брашно
  • 100 г мелени бадеми
  • ½ прашок за печиво
  • 3-4 зрели крушки
  • сок од 1/2 лимон
  • бадеми во ливчиња и шеќер во прав за декорација

ПОДГОТОВКА:

Крушките излупете ги, исечете ги на кришки, прелејте ги со лимонот и оставете ги да стојат настрана. Во сад изматете ги со миксер путерот и шеќерот, во кремаста смеса, па додавајте ги едно по едно јајцата и матете. Брашното, бадемите и прашокот за печиво измешајте ги и додајте ги во смесата додела лесно мешате со шпатула. Во тава обложена со хартија за печење ставете ја смесата, па над неа кришките од крушки. Посипете со бадеми во ливчиња и печете 20 минути на 180 степени. Оставете да се излади малку и посипете со шеќер во прав.

Поврзани вести

По долга борба со болеста почина актерот Феџа Стојановиќ

Слободен печат

Започна снимањето на втората сезона од серијата „Emily in Paris“

Слободен печат

На 59 години почина Ник Кејмен, ѕвездата од легендарната реклама за „501“ и миленикот на Мадона

Слободен печат

Mоќни намирници од кујната кои го забавуваат стареењето на кожата

Слободен печат

Потврдена причината за смртта на принцот Филип

Слободен печат

Не се работи за неверство: Зошто жените тајно ги вадат бурмите?

Слободен печат

Остави Коментар