Неочекуван раст на залихите во САД ја „поткопа“ цената на нафтата

Барел нафта од типот „WTI“ се продава по цена од 31,83 долари.

Утрово цената на нафтата забележа пад откако податоците на американската нафтена индустрија покажаа изненадувачки голем раст на залихите, што пак ги разниша надежите дека со почетокот на ублажувањето на мерките за ограничување на движењето ќе се овозможи стабилен раст на побарувачката.

Цената на „фјучерсите“ на американската нафта „WTI“ паднаа за 3 проценти или за 98 центи и сега барел нафта од овој тип се продава по цена од 31,83 долари.

Во претходниот дел од тргувањето беше забележан пад и до 5 отсто на цена од 31,14 долари за барел, пишува „Ројтерс“.

Прочитајте и...  Попов: Правото на глас е обврска и тоа луѓето треба да го земат најсериозно (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Насилства низ Франција за време на празнувањето на Денот на републиката

МИА Агенција

ОИК Тетово бележи поголема излезност од 2019 година

Слободен печат

Ветераните на ОВК со иницијатива за затворање на Меѓународниот суд за Косово

МИА Агенција

Регистрирани 104 прекршоци за не носење заштитна маска

Слободен печат

Во поплавите во Индонезија, загинаа најмалку 16 лица, стотици евакуирани

Слободен печат

МВР: За време на предизборниот молк регистрирани осум настани од кои шест во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одѕивот на гласање до 9:00 часот надминува 6 отсто

Слободен печат

Полицијата уапси 50 демонстранти против Нетанјаху во судири во Ерусалим

Слободен печат

Полициски рации во Берлин поврзани со исламистички тероризам

Слободен печат

Индија ќе го ограничи движењето, заразени речиси еден милион

Слободен печат

Новаковски: Најголем предизвик е ДИК да не подлегне под партиските притисоци

Слободен печат

Расправија за маска заврши фатално: Полицајка застрела маж при расправија (ВИДЕО)

Слободен печат