Необична тајна на долговечност: Погледнете што прави оваа 108-годишна бабичка секој ден

Дороти Фловерс живее во дом во Херогејт, Северен Јоркшир, а неодамна наполни 108 години. Сите ја прашуваат која е тајната на нејзината долговечност, а нејзиниот одоговор е крајно нетипичен.

„Тајната на нејзината долговечност е шампањското што го пие секој ден и чоколадните бонбони, кои секогаш ги има во своето шкафче. Од сите пијалаци, единствено шампањското го пие до крај“, вели нејзината негувателка, медицинската сестра Хелен Белингер.

Дороти за роденден добила повеќе шишиња шампањско, заедно со 654 честитки, цвеќе, чоколади и џин.

Родена е на 22 октомври 1911 година во Лидс, Западен Јоркшир. На само 14 години го напуштила училиштето за да започне да работи како сметководител, каде што го запознала својот сопруг Леонард. Се венчале на почетокот на 40-те, а останале во брак скоро 40 години.

Прочитајте и...  План за бегство: Бекамови бараат дозвола да направат подземен тунел!

Дороти живеела самостојно до 104-та година, кога се преместила во дом за стари лица. Таа и нејзиниот сопруг никогаш немале деца, а внуката Џидит Барет редовно ја посетува.

„Иако денес отежнато зборува, насмевката на нејзиното лице покажува сè. Секогаш е најсреќна кога е опкружена со други, а роденденските честитки направија да се чувствува сакана“, открива Џудит Барет.

facebook

Прочитај повеќе

Северина коментираше на објава на Игор, која подоцна ја избриша: Пејачката ги обвинува Кеба и Оља! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кралот на високите потпетици порачa: Ова е единствениот модел на сандали кој ви е потребен ова лето! (ФОТО)

Слободен печат

Богдана ќе ја породи истиот доктор кој ја породил и Цеца!

Васко Спасоски

План за бегство: Бекамови бараат дозвола да направат подземен тунел!

Слободен Печат

Херман Хесе: Парите не се ништо, моќта не е ништо, убавината не е ништо, среќата секогаш е таму каде што некој знае да сака!

Слободен печат

Испливаа на површина сите скандали, караници и тајни помеѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл: Што се случува кога две сосема обични девојки ќе влезат во кралското семејство?

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТикТок во центарот на шпионскиот скандал (ВИДЕО)

Слободен печат

Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Слободен печат

Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Невиноста ја изгубил со својата дадилка на 14 години: Легендарниот Клинт Иствуд наполни 90 години!

Слободен Печат

Карантинска Барби – првата кукла со мустаќи и подочници

Слободен печат