Необична глетка: Огромен ОБЛАК налик на АТОМСКА ПЕЧУРКА над Балатон (ВИДЕО)

Огромен облак кој наликува на оној што го формира атомска бомба, забележен е над унгарското езеро Балатон.

Овој исклучителен феномен се формира кога дел од облакот над езерото се помешува со силен локален дожд, што доведува до создавање на прекрасно виножито на површината на водата.

„Во тоа време на езерото имаше пливачи. Облакот беше спектакуларен. Вакво нешто досега не сум  видела“, рекла Александра Грегоре, една од очевидците.

Такви микроексплозии можат да бидат катастрофални за авионите во близина, а ги предизвикуваат силните струи во текот на бура или дожд.

Феноменот може да трае од неколку секунди до неколку часа, а може да се види од голема оддалеченост.

Прочитајте и...  Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги исплаши Кинезите: Во Шенжен забрането месо од кучиња и мачки

Слободен печат

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција

Убави вести од Италија: Бебе се опорави од коронавирусот како и целото семејство

Слободен печат

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Слободен печат

Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Слободен печат

Германците се тестираат од коронавирус на паркинг: Доаѓаат со возило, даваат брис и дома ги чекаат резултатите (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Во сенка на пандемијата на коронавирусот се води војна околу нафтата

Дејан Андоновиќ

Би-Би-Си: Овие 18 земји не пријавиле ниту еден случај на заразен со Ковид-19

Слободен печат

Алијанса за Албанците: Целосната забрана за движење во Куманово за време на викендот создава контра-ефекти

Слободен печат