Необична глетка: Огромен ОБЛАК налик на АТОМСКА ПЕЧУРКА над Балатон (ВИДЕО) - Слободен печат

Необична глетка: Огромен ОБЛАК налик на АТОМСКА ПЕЧУРКА над Балатон (ВИДЕО)

Огромен облак кој наликува на оној што го формира атомска бомба, забележен е над унгарското езеро Балатон.

Овој исклучителен феномен се формира кога дел од облакот над езерото се помешува со силен локален дожд, што доведува до создавање на прекрасно виножито на површината на водата.

„Во тоа време на езерото имаше пливачи. Облакот беше спектакуларен. Вакво нешто досега не сум  видела“, рекла Александра Грегоре, една од очевидците.

Такви микроексплозии можат да бидат катастрофални за авионите во близина, а ги предизвикуваат силните струи во текот на бура или дожд.

Феноменот може да трае од неколку секунди до неколку часа, а може да се види од голема оддалеченост.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат