Необична фантазија од вкусови: Медено пилешко со сланина – идеален ручек за викенд!

Состојки:
 • 1 парче пилешко бело месо (околу 400 г)
 • 10-15 тенки резанки димена сланина
 • 1 полна лажичка мед
 • 1 полна лажичка сенф
 • сок од 1 лимон
 • бибер
 • толчена лута пиперка

 

Напомена: Ако димената сланина е многу солена, нема потреба да го посолувате месото.

Приготвување:
 • Вклучете ја рерната да се загрее на 250 степени Целзиусови и додека таа се грее, исечете го пилешкото во должина на тенки стапчиња.
 • Од бело месо од 400 г може да исечете десетина стапчиња, што не се ни премногу мали, ни премногу големи. Ако сакате да направите поситни залчиња, тогаш исечкајте ги поситно.
 • Помалите ролнички може да ви послужат како залчиња што ќе ги набодете на чепкалки како мезе. Секако дека на помалите парчиња ќе им треба и пократко печење.
 • Посолете го месото, зачинете го со бибер и наросете го со малку толчена лута пиперка.
 • Во чинија измешајте сок од лимон, сенф, мед и пиперка.
 • Сето тоа добро измешајте го и со таа смеса премачкајте ги од сите страни пилешките стапчиња замотани во сланина.
 • Ставете ја тепсијата во загреана рерна и печете десетина минути.
 • Извадете ја тепсијата, свртете го месото и печете уште десетина минути или додека зарумени месото.
Прочитајте и...  Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат