Необична, а вкусно: Лазањи со компири и бешамел сос

Состојки:

2 килограми компир
400 грама салама
100 милилитри масло за јадење
3 лажици брашно
700 милилитри млеко
сол
црн бибер

Подготовка:

Потребниот компир за подготовка на овој рецепт, излупете го, измијте го и ставете го да се вари во солена вода.

Додека чекате компирот да омекне, почнете со подготовката на сосот бешамел.

Ставете го маслото за јадење да се загрева, а потоа ставете го брашното. Оставете да се пропржи неколку минути. Потоа, полека додавајте го млекото и постојано мешајте ја смесата додека не се згусне. Тргнете го сосот од оган, зачинете и ставете ја во него ренданата салама.

Во подмачкана тава за печење, наредете еден ред од варениот компир, кој претходно сте го исекле на крукчиња. Потоа истурете од смесата подготвена со салама и убаво распоредете. Додајте уште еден ред од компирот, а потоа повторно од бешамел сосот со салама. Постапката повторувајте ја додека имате компир и сос.

Прочитајте и...  Дуа Липа со момчето „избега“ на Карибите, погледнете како си поминуваат! (ФОТО)

Вака подготвената тава со лазањи од компир, ставете ја да се пече во претходно загреана рерна, на температура од 180 степени околу 30 минути.

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат