Ненадејно почина поранешен НБА кошаркар

фото: Профимедиа

Поранешниот НБА кошаркар Кејлеб Сваниген почина денеска на 25-годишна возраст. Причината за смртта се уште не е позната, но американските медиуми наведуваат дека настапила по природен пат.

Сваниган во својата кариера во НБА играше за екипите на Портланд Треилблејзерс и Сакраменто Кингс, а дел од кариерата помина и во развојнатата лига.

Тој во 2017 година беше избран од Портланд на НБА драфтот, но првиот натпревар во најсилната кошаркарска лига го одигра дури во 2019 година.

Една година подоцна, тој беше отпуштен од Портланд и започна музичка кариера.
Се шпекулира и дека една од можните причини за смртта е проблемот што го имал со килограмите.

Видео на денот