Немате доволно енергија? Фокусирајте се на оваа храна

Корисна стратегија за да се спротивставиме на недостатокот на енергија и променливите расположенија е да се фокусираме на вистинска диета. Всушност, на она што го јадеме, кое несомнено, влијае на расположението.

Некои видови храна се богати со хранливи материи кои се во прилог на енергијата и доброто расположение, или напротив, го спречуваат производството на молекули вклучени во регулирањето на емоционалната благосостојба. Па, еве што да се постави на маса за да се соочиме со тагата и лошото расположение и да се насмевнеме.

Пробиотици

Постои тесна врска помеѓу цревата и мозокот. Здравјето на цревата игра клучна улога во регулирањето на расположението, објаснува биологот и нутриционист, д-р Франческа Берета. Цревната бактериска флора, збир на „корисни“ микроорганизми што ги населуваат цревата, всушност е вклучена во производството на невротрансмитери кои ги регулираат хормоните како што се серотонинот и допаминот. Затоа дајте им предност на пребиотиците и пробиотиците. „Првите се влакна кои ги хранат микроорганизмите кои помагаат да се одржат во рамнотежа. Тие главно се присутни во овошјето и зеленчукот. На пример, јаболка, круши, банани, артичока, праз, кромид, аспарагус и многу други намирници се пребиотици. Пробиотиците, од друга страна, се добри микроорганизми кои го зголемуваат бројот на корисни бактерии кои ги населуваат цревата. Ферментирана храна како што се кефир, кисела зелка, јогурт и многу други, продолжува Берета.

Прочитајте и...  Појадок што го чува здравјето на црниот дроб

Триптофан и добри масти

Обете се важни за синтезата на невротрансмитерите на доброто здравје, гласници што овозможуваат невроните и мозочните клетки да комуницираат едни со други. „Триптофан, особено, е суштинска аминокиселина која го стимулира производството на серотонин, познат и како хормон на среќа. Го има во млечните производи, семињата, а особено алгите спирулина се одличен извор.

Есенцијалните масни киселини се исто така корисни за синтезата на серотонинот. Морската риба, на пример, е одличен извор на Омега 3. Меѓу сортите кои се најзастапени се сардините, скушата и харингата. Потоа, ленено семе и масло, масло и семе од тиква, чиа, јајца и авокадо, – содржат добри количини на триптофан.

Прочитај повеќе

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Слободен печат

Тирамису по италијански рецепт (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Грешки во кујната што секој ги прави

Слободен печат

Делови кои најчесто ги прескокнуваме при миење на рацете, а се главни преносители на вируси и инфекции

Слободен печат

Храна што треба да ја јадете доколку сте постари од 45 години

Слободен печат

Дедо, баба и вујко изгладнувале и тепале 12-годишно дете до смрт

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 4 =

Прочитај повеќе

„Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

Слободен печат

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Слободен печат

„Војната на клоновите“ е последниот подарок за фановите од Џорџ Лукас

слободен печат

Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

Слободен печат

Наташа Малинкова: Најважно е кожата да биде добро хидрирана

Слободен печат

Памела Андерсон демантираше дека поранешниот сопруг ѝ ги платил долговите, но откри колку навистина ѝ дал!

Слободен печат