Немаат пари за лекари и почнаа штрајк пред Мундобаскет

Според локалните медиуми, кошаркарите на Брегот на Слонова Коска стапија во штрајк бидејќи Федерацијата не им ги исплатила претходно ветените и договорени бонуси, додека лекарската нега мора да ја платат од свој џеб. Дури тројца кошаркари кои треба да бидат дел од репрезентацијата на Мундобаскетот во Кина се повредени но не можат да го платат лекувањето.

– Не добивме ниту еден бонус од почетокот на подготовките пред еден месец. Од Федерацијата ни ветија половина од премииите, но ние сè уште не сме добиле никакви пари. Си ги бараме своите премии но и сакаме да ни се исплатат средства и за подготовките и за настапот на Светското првенство – изјави капитенот на „слоновите“, Гај Ландри Еди.

Прочитајте и...  Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска е во група со Полска, Венецуела и Кина.

Прочитај повеќе

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат