-4 C
Скопје

„Нема зима“ и во време на корона-криза: Млади кинески милијардери заработиле 223 милијарди долари

Млади кинески милијардери оваа година стекнале над 223 милијарди долари, во време кога целиот свет се бори со најлошата економска криза во последните неколку децении, покажуваат најновите податоци на листата на кинеските богаташи „Харун Рич Лист”.

Во 2020 година, Кина има 60 милијардери помлади од 40 години. Оваа година е забележан значаен пораст на богатствата во време на пандемијата на ковид-19. Со тоа бројот на кинески милијардери е зголемен на 878, со вкупно богатство поголемо од четири билиони долари.

Кина во 2010 година имала 189 милијардери.

– Светот никогаш не видел толкаво богатство, кое е создадено во само една година. Кинеските претприемачи поминале многу подобро од очекуваното. И покарј пандемијата, успеале да достигнат рекордно ниво, изјави Руперт Хјуџверт, претседател на „Харун рипорт“.

Прочитајте и...  Утре без вода дел од корисниците во Центар и Гази Баба

На врвот на листата на млади милијардери се наоѓа 39-годишната Хуијан Јанг, која се смета за најбогата жена во Азија со богатство од 33,1 милијарда долари. Таа е мнозински акционер на Кантри Гардем, компанија за развој на недвижности, која ја основал нејзиниот татко во 1992 година.

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар