Нема време за чекање: Ветинг врз обвинителите и судиите мора да има

Наредната недела во Собранието влегува Предлог закон со кој времетрањето на кривичниот прогон на функционерите ќе се смета откако тој ќе заврши со обавувањето на својата функција. Откако по шест години застаре обвинението за Никола Груевски во случајот „Траекторија“ кој побегна во Будимпешта и ја избегна затворската казна од две години за случајот „Тенк“, во јавноста се дигна голема врева дека ветинг врз судиите и обвинителите мора да има.

Поранешниот антикорупционер Ариф Муса за „Слободен печат“ вели дека проверката врз судската фела е макотрпна и обемна работа, но мора веднаш да почне за да се види колку тие се кредибилни во извршувањето на судска должност.

– За да се спроведе проверка, најпрво треба да се направи регистер на судии и обвинители од основните судови па се до Врховниот суд. Ако државата и овојпат не направи напредок во судските реформи ќе се пропушти можноста да станеме правна држава – вели поранешниот антикорупционер Ариф Муса.

Прочитајте и...  ЕУ ќе инвестира милијарда евра во проекти за чиста технологија

Според Муса, македонските граѓани во изминативе 15 години се сведоци на нечесната работа на судиите и обвинителите, но последните 2 години на виделина испливало колку тие биле длабоко корумпирани. Нема ниту една минута време за чекање, вели Муса. Поранешниот антикорупционер посочува дека поради молкот на Судскиот совет кој е надлежен за нивната работата, во решавањето на проблемот треба да се вклучат и министерствата за правда и за внатрешни работи, но најмногу Собранието.

Во меѓувреме, владејачкото мнозинство најавува дека наредната недела до парламентот ќе достави предлог-закон со кој делата за кривично гонење на функционери нема да застаруваат лесно. Новина ќе биде времетрањето на кривичниот прогон на функционерот да се смета откако тој ќе заврши со обавувањето на својата функција.

Прочитајте и...  Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Александар Кирацовски во изјава за „Слободен печат“ вели дека му било смачено да гледа како недолжни луѓе се оцрнуваат за многу поситни дела и завршуваат во затавор.

– Оние за кои ја поведовме целата борба за правда и праведност, додека бевме во опозиција, пред наши очи се извлекуваат и бегаат од заслужената казна. Иако мислам дека звучи иронично, правда суштинска и реална, мора да има. Овој закон и ветингот во праводсудниот систем ќе ја обезбедат. Се друго е ветар во магла – вели Кирацовски за „Слободен печат“.

Неодамна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски посочи дека, за да се заштити државата од криминалот, Обвинителството треба да покренува постапки и за судии.Треба да се преземат радикални мерки, бидејќи влијанието и корумпираноста во државните органи доведоа до тоа, одлуките на обвинителството да бидат спротивни од правниот систем, посочи Спасовски.

Прочитајте и...  САД: Нов дневен рекорд на новозаболени, се воведуваст построги мерки и казнуваат за неносење маски

– Имаме судски предмети кои по 4 години стојат во фиоките на судиите и обвинителите. Ова покажува дека системот не е функцонален. Ако имаме неказнивост за предмети по кои не се постапува и доаѓа до нивно застарување, одлуки за прекин на затворски решенија, и за тоа никој да не одговара, тогаш навистина имаме проблем. За да се докаже дека нема селективност мора да има сериозна одговорност и казнивост. Само така може да се докаже дека немаме селективност. Затоа перцепцијата на граѓаните е дека тие одговараат, а носителите на функции не. Генерален реизбор и кај судиите и кај обвинителите, мора да има, рече Спасовски.

Прочитај повеќе

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

1 comment

Vasil 15/11/2019 - 23:56 at 23:56

Vladata da formira nezavisno telo od intelektualci koi
dobro ja poznavaat pravnata materija i koi ne se pod
somnez za korupcija koe ke izvrsi detalna ansliza za
rabotenjeto na sudovite i donese predlog resenija koi
ke bidat prifateni of strana na Sobranieto na RSM
Samo taka mozemr da troame na vratata na E U

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат

Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Слободен печат

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат

Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Слободен печат