Нема веќе ефтин алкохол за туристите на Балеарските Острови

Балеарските Острови се една од најполуларните шпански туристички дестинации. Во 2018 година ги посетиле 13,8 милиони туристи.

Шпанските Балераски Острови забранија попустите на алкохолните пијалоци познати како „happy hours“, како и понудите кои вклучуваат неограничена консумација на алкохол. Забраните се воведуваат на некои од најпопуларните дестинации, за да се стави крај на таканаречениот „пијан туризам“, јавува „Јуроњуз“.

Властите на овие острови, меѓу кои спаѓаат Менорка и Мајорка, денес објави дека воведуваат забрана во траење од пет години во градовите Аренал, Сант Антони де Портмани и Магалуф.

Освен што одлучиле да ги забранат пониските цени на пијалоците, властите на Балеарските Острови ги забранија и „забави на бродови“, како и турите со името „pub crawls“ во кои посетителите одат од бар до бар. Забрането е и скокање од балконите на хотелите.

Прочитајте и...  Повеќе од еден месец од првиот случај на коронавирус во земјава, бројот на случаи се зголемува линеарно

Со тоа, во продавниците нема да смее да се продава алкохол по 21.30 часот. Баровите кои нема да се придржуваат до претходно споменатите забрани ќе може да добијат казни и до 60.000 евра, и ќе им биде забрането работењето до три години.

Балеарските Острови се една од најполуларните шпански туристички дестинации. Во 2018 година ги посетиле 13,8 милиони туристи.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Церемонија на кревање на македонското знаме пред седиштето на НАТО и обраќање на ПВРСМ Спасовски

Слободен печат

Професор од Кавадарци во мисија за изработка и донирање визир маски

Слободен печат

Нови 26 случаи на коронавирус во Македонија: Уште едно лице почина и 9 се излекувани

Слободен печат

Пристапот до тест за коронавирус ограничен, МЗ проверува кои лаборатории исполнуваат услови

Мими Шушлеска Петкова

Пауновски: Трговците да не манипулираат со цените на јужното овошје

Слободен печат

МНР: Досега организирано враќање на 1.842 граѓани во земјава со авиони и конвои

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лекар од струмичка болница синоќа одбил да направи интернистичка анкета

Слободен печат

Кен Мекалам е новиот директор на МИ5

Слободен печат

Познатата водителка на Си-Би-Ес почина од коронавирусот

Слободен печат

Вархеи: ЕУ секогаш ќе биде тука за Западен Балкан

Слободен печат

Бројот на смртни случаи во Франција е зголемен за девет отсто

Слободен печат

ВУХАН И ПОНАТАМУ ПОД БЛОКАДА: Веќе 6 дена немаат новозаразени, а во градот владее војничка дисциплина

Слободен печат