Нема упис во училиште без уреден вакцинален картон – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонија

Нема упис во училиште без уреден вакцинален картон

Според податоците на Институтот за Јавно здравје во Македонија околу 8.000 деца немаат примено МРП вакцина.

Родителите на децата кои треба да се запишат во основните училишта до 31 август треба да достават потврда дека детето ги примило сите вакцини. Без пополнет вакцинален картон,детето нема да биде запишано на училиште, потсетуваат од Министерството за образование и наука.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат од септември ќе го проверува вакциналниот статут на сите ученици, не само на првачињата. Според податоците на Институтот за Јавно здравје во Македонија околу 8.000 деца немаат примено МРП вакцина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close