НЕМА ТУРИРАЊЕ: Женева ги забранува бучните автомобили, воведуваат радар за бучава! - Слободен печат
ВестиПланета

НЕМА ТУРИРАЊЕ: Женева ги забранува бучните автомобили, воведуваат радар за бучава!

Градското собрание на Женева има намера до средината на оваа година да прогласи задолжително ниво на бучава за автомобилите, камионите и мотоциклите.

Во Женева се подготвуваат да воведат казни за возачите со пребучни автомобили кои ќе ги „ловат“ радари за бучава.

Градското собрание на Женева има намера до средината на оваа година да прогласи задолжително ниво на бучава за автомобилите, камионите и мотоциклите.

Активистите ги повикуваат градските власти да ја ограничат бучавата на 80 децибели, што е отприлика ниво на гласност кој произведува машина за перење алишта.

Бучавата е друг најчест облик на загадување во тој швајцарски град, а градската советничка Дефин Клопфенштајн од партијата на Зелените смета дека радарскиот уред кој би регистрирал преголема бучава и потоа би го снимил возилото кое ја произведува не би требало да биде особено скап.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close