НЕМА ТУРИРАЊЕ: Женева ги забранува бучните автомобили, воведуваат радар за бучава!

Во Женева се подготвуваат да воведат казни за возачите со пребучни автомобили кои ќе ги „ловат“ радари за бучава.

Градското собрание на Женева има намера до средината на оваа година да прогласи задолжително ниво на бучава за автомобилите, камионите и мотоциклите.

Активистите ги повикуваат градските власти да ја ограничат бучавата на 80 децибели, што е отприлика ниво на гласност кој произведува машина за перење алишта.

Бучавата е друг најчест облик на загадување во тој швајцарски град, а градската советничка Дефин Клопфенштајн од партијата на Зелените смета дека радарскиот уред кој би регистрирал преголема бучава и потоа би го снимил возилото кое ја произведува не би требало да биде особено скап.

Прочитајте и...  Уапсени земјоделци во Холандија заради забрането протестирање

Прочитај повеќе

Македонија со најдобра бизнис клима во регионот

Слободен печат

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат

Ахмети: Ќе се фокусираме уште повеќе во решавањето на економските проблеми во земјава

Слободен печат

Уапсени земјоделци во Холандија заради забрането протестирање

Слободен печат

ЕУ ќе издвои над 22 милиони евра за помош на Палестина

Слободен печат

Таравари: Промената доаѓа преку слободни и фер избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски од Гевгелија: Цениме дека ништо не е направено за овој крај изминативе повеќе од 3 години

Слободен печат

Богоев: Раззеленување на маалскиот центар во Карпош 1

Слободен печат

Џонсон: Ја преземам целосната одговорност за владиниот одговор на пандемијата

Слободен печат

Дали конечно се гледа крајот на коронавирусот – Израел објави: Пронајдовме антитело што го неутрализира коронавирусот

Слободен печат

Стојаноска од Гостивар: На 15 јули изборот е помеѓу еснафот и чесноста или криминалот и свитканата кичма

Слободен печат

ЕК за протестите во Србија: Право на мирен протест, но и јавниот ред мора да биде гарантиран

Слободен печат