Нема траги на насилство кај починатиот затвореник во Кумановскиот затвор

Починат затвореник е пронајден во неделата наутро (24 ноември) во Кумановскиот затвор, соопшти Управата за извршување на санкции. Причините за смртта, како што наведуваат од таму, ќе бидат познати по добивањето на обдукцискиот извештај.

Околу 7 часот и 30 минути при редовна утринска проверка на бројната состојба на осудените лица дежурниот командир заедно со помлад надзорник, исто така припадник на затворската полиција, на првиот кат во затвореното одделение во собата каде престојувало осуденото лице Л.Б. во неговиот кревет во позиција како да спие го пронашле осуденото лице без знаци на живот, се посочува во соопштението од Управата за извршување на санкции.

Веднаш потоа била повикана итна медицинска помош која во затворот пристигнала во 8 часот и 15 минути, но лекарите не можеле да сторат ништо од причина што лицето веќе било починато, а констатирано е дека нема траги на насилство.

Прочитајте и...  Пожар во семејна куќа во Прилеп

Од Управата потенцираат дека по прегледувањето на снимките од камерите во затвореното одделение, констатирано е дека во текот на ноќта никој не влегувал во собата на осуденото лице, односно дека таму не престојувале други осудени лица заедно со него.

– Во непосредна близина на неговата ќелија има соба за надзор на осудените лица и од страна на затворската полиција, како и од осудените лица од затвореното одделение не било забележано ништо невообичаено во текот на ноќта пред немилиот настан, се наведува во соопштението од Управата за извршување на санкции.

Прочитај повеќе

Пожар во семејна куќа во Прилеп

Слободен печат

За време на полициски час албански државнани влегле во државава и се шетале на Рамазан Бајрам

Слободен печат

Се запали и целосно изгоре автомобил на регионалниот пат Чашка-Велес

Слободен печат

Физички пресметки во Велес и велешко Рудник за време на полицискиот час

Слободен печат

Тепачка меѓу соседи во Кисела Вода

Горан Наумовски

Десет приведени за полициски час, девет од нив и за нарушен јавен ред и мир

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Среде полициски час, маскирано лице запалило познат скопски ресторан (ВИДЕО)

Слободен печат

Вооружен инцидент во скопско Бутел, нема повредени

Слободен печат

Дадилката која тепаше двегодишно дете во Аеродром осудена на година и пол затвор

Слободен печат

Во Скопје пронајдени две човечки тела во фаза на распаѓање

Слободен печат

Во Гевгелија загина мотоциклист по судир со трактор

Слободен печат

Деветгодишно дете се бори за живот по тешка сообраќајка во Скопје

Слободен печат