Нема преживеани по падот на авионот во Шведска

Пад на авион во Оребро, Шведска /Фото: EPA-EFE/JEPPE GUSTAFSSON SWEDEN OUT

Шведската полиција соопшти дека сите девет лица кои биле во паднатиот авион во Оребро, загинаа.

„Станува збор за голема несреќа. Загинаа сите кои беа во авионот“ пренесе полицијата на нивната страна.

Авинонот ДХЦ-2 пренесувал осум падобранци и еден пилот.

„Со голема тага ја примив трагичната вест за падот на авионот во Оребро. Моите мисли се со семејствата на загинатите, во овие тешки моменти.“ на Твитер напиша премиерот Стефан Ловен.

 

Во Шведска се урна мал авион со десет лица

Видео на денот