Нема пари, нема песна: Северина на Горан Бреговиќ му должи 30.000 евра

Северина и Горан Бреговиќ/Фејсбук
Северина и Горан Бреговиќ/Фејсбук

Хрватска пејачка Северина не може да издаде нов албум, а причината наводно е долг кон познатиот музичар и текстописец, Горан Бреговиќ.

Фото: Горан Бреговиќ / EPA/MARTIAL TREZZINI

Пејачката веќе две години најавуваше издавање на нов албум, но тоа никогаш не се случи. Иако е во пријателски односи со композиторот, тој не и дозволува да ја објави песната чиј автор е тој, додека Северина не му исплати 30.000 евра, дознава Курир.рс.

Северина и Горан Бреговиќ/Инстаграм
Северина и Горан Бреговиќ/Принтскрин – Инстаграм

Според српските медиуми, Бреговиќ минатото лето и испратил порака на Северина и прашал кога ќе му биде платено за песната. Наводно, Северина одговорила дека моментално нема пари за песната, на што Брега и рекол дека песната ќе почека додека не ги добие парите.

Фото: Instagram

Имено, како што пишуваат медиумите, Северина и Горан имале сличен проблем пред 15 години, кога ги напишал речиси сите песни за нејзиниот албум „Здраво Маријо“.

Потсетуваме, Бреговиќ беше продуцент и мнозински автор на албумот на Северина „Здраво Маријо“ од 2008 година. На него беа објавени десет песни, а поголемиот до денес се големи хитови и омилени на балканската публика.

Северина на Кеба му должи 70.000 евра: Дали пејачката планира да го врати долгот кон поранешниот свекор?

ФОТО | Игор Којиќ ја замени Северина со оваа српска актерка

„Таа не ја нападна својата сестра, а Милан ја малтретира со години“: Се огласи мајката на Северина

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот