11 C
Скопје

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Здравствената ситуација во ПТЦ „Винојуг” во Гевгелија е целосно под контрола и надзор на гевгелиската подрачна единица на Центарот за јавно здравје, не само по однос на Ковид-19, туку и на сите сезонски болести кои се појавуваат меѓу мигрантите.

Епидемиологот д-р Сашо Олумчев вели дека со налог на јавен обвинител сите сомнителни случаи се тестираат и моментно нема опасност по населението на Општина Гевгелија.

– Во текот на вчерашниот ден беа тестирани 13 мигранти, а до овој момент во центарот имаше само еден сомнителен мигрант кој веднаш беше изолиран додека се чекаше неговиот резултат, рече Олумчев.

Стабилната безбедносна и здравствена ситуација во центарот, каде што моментно престојуваат 25 мигранти, денеска ја потврди и раководителот Зоран Лазаревски.

Прочитајте и...  И градоначалничката на Битола се зарази со ковид-19

– Мигрантите кои моментно се наоѓаат тука се сместени во посебни контејнери за живеење,кои располагаат со систем за ладење и со сите неопходни услови за нормален престој. Секогаш кога е потребно добиваат медицинска заштита. Многу е мал бројот на оние кои побарале азил кај нас оти во принцип скоро сите сакаат да стигнат до некоја европска дестинација, рече Лазаревски.

Поврзани вести

Семејно насилство во неготинско Пепелиште: Лишен од слобода по напад на сопругата

Слободен печат

Пецас: Грците за празниците веројатно нема да можат да патуваат од еден во друг регион

Слободен печат

Демант од Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје: Неоснована и лажна е веста за холандска поддршка на бугарското вето

Слободен печат

Ердоган: Макрон е товар за Франција, се надевам наскоро ќе се ослободат од него

Слободен печат

ВИДЕО: Во Македонија има 34 дневни центри за лица со попреченост, мајките на децата велат не се доволни

Јавно погубување во Северна Кореја за прекршување на правилата против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар