Нема мир во Алепо: Дожд од ракети усмрти најмалку седум цивили, 30 повредени

Најмалку седум цивили се загинати во ракетен напад врз сирискиот град Алепо, кој во моментов е под контрола на сириската Влада, јави државната телевизија во земјата.

Во извештајот се наведува дека во нападот кој го извршиле терористички групи се повредени 30 луѓе. Државните медиуми јавија дека бројни ракети паднале во пет различни окрузи во на Алепо.

Од Сириската опсерваторија за човекови права за AFP изјавија дека една ракета која е истрелана од западниот дел на Алепо погодила автомобил во местото Салахедин, убивајќи ги четирите лица кои биле во возилото.

Директорот на Опсерваторијата Рами Абделрахман изјави дека бројката на жртви би можела да порасне, бидејќи уште неколку лица се потешко ранети.

Прочитајте и...  Јанушев: Планираме 50 илјади вработувања што ќе придонесе младите да останат во Македонија

Силите кои се борат на страната на сирискиот претседател Башар ал Асад ја преземаа контролата над Алепо на крајот од 2016 година, по офанзивата против бунтовниците.

Прочитај повеќе

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски

Германските фирми зафатени од голема криза: Секоја петта стравува од пропаст

Слободен печат

Гутереш предупреди: Мешањето на странски сили во Либија достигна невидени размери

Слободен печат

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Слободен печат

Протоколите за гласање на изборите се лесно спроведливи и треба да се почитуваат, рече Филипче

Слободен печат